10 آبان 1394

سوختگي ها و انواع آن

مولف: هیراد فرهی اصلی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

سوختگي درجه يك : خفيف ترين نوع سوختگي است كه در آن فقط بر لايه سطحي پوست اثر مي گذارد . پوست قرمز ، متورم و با درد زياد همراه است . مثال بارز براي آن آفتاب سوختگي كنار دريا است.
سوختگي درجه دوم : دراين حالت لايه درم پوست نيز درگير مي شود . پوست تاول مي زند و كاملا قرمز مي شود . درد و تورم نيز شديدتر است . نياز به درمان فوري پزشكي دارد .
سوختگي درجه سوم :‌شديدترين نوع سوختگي است كه بدون درد است و همه لايه هاي پوست درگير است . محل سوختگي ممكن است كاملا سياه و يا خشك و يا سفيد ديده شود . به سختي بهبود مي يابد .
در سوختگي هاي خفيف :
محل سوختگي را خنك كنيد ، بمدت 15 دقيقه زير آب سرد قرار دهيد يا از كمپرس سرد استفاده كنيد - از قراردادن يخ روي محل سوخته بپرهيزيد . از يك لوسيون التيام دهنده و مرطوب كننده ماندد آلوورا ،‌ پماد سوختگي يا مرطوب كننده استفاده كنيد . روي محل سوختگي را با گاز استريل بپوشانيد چون باعث مي شود هوا به محل سوخته نخورد و درد كمتري داشته باشد . اگر محل سوخته تاول زد به هيچ وجه آن را پاره نكنيد تاول ها جلوي عفونت را مي گيرد . اگر خودشان پاره شدند با آب و صابون بشوئيد و از يك پماد آنتي بيوتيك استفاده كنيد. در سوختگي هاي عميق و درجه 2 و 3 حتما به پزشك مراجعه شود .

تعداد مشاهده (346)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "سوختگي ها و انواع آن "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید