15 اسفند 1393

طوطي

مولف: اشکان سیف اللهی مشتقین   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:


طوطی
محدوده زمانی: آغاز ائوسن تا دوران اخیر[۱]
۵۴ تا ۰ میلیون سال پیش
PreЄЄOSDCPTJKPgN
طوطی طوق‌صورتی (Psittacula krameri)
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو:    جانوران
شاخه:    طنابداران
رده:    پرندگان
زیررده:    نوآروارگان
راسته:    طوطی‌سانان
Psittaciformes
والگر، ۱۸۳۰
بالاخانواده‌ها
کاکادویان (طوطی‌های کاکل سفید)
طوطی‌ایان (طوطی‌های راستین)
کاکاپویان (طوطی‌های نیوزیلند)
یک طوطی در باغ پرندگان
دو طوطی در طبیعت
طوطی‌ها عبارتند از نزدیک به ۳۷۲ گونه پرنده در ۸۶ سرده گوناگون که راستهٔ طوطی‌سانان از فروردهٔ نوآروارگان را تشکیل می‌دهند و اغلب در سرزمین‌های گرمسیر و نیمه‌گرمسیر زندگی می‌کنند. راسته طوطی‌سانان متشکل از سه بالاخانواده است که شامل طوطی‌ایان (طوطی‌های راستین)، کاکادویان (طوطی‌های کاکل سفید)، و کاکاپویان (طوطی‌های نیوزیلند) می‌شود. بیشترین تنوع طوطی‌ها در آمریکای جنوبی و استرالزی است.
طوطی‌ها انواع گوناگونی دارند که با رنگ‌های متنوع پرهای بال و پرهای سر و دم از هم متمایز می‌شوند. بال‌های طوطی‌سانان رنگین و منقارشان خمیده و کژ است، بعضی کاکل و دم کوتاه و بعضی دم دراز دارند. معمولاً از میوه‌ها و دانه‌ها استفاده می‌کنند و منقار بسیار محکمی دارند که در شکستن دانه‌های سخت به کار می‌برند. بیشتر این پرندگان دودیسی جنسی ندارند و هر دو جنسشان به یک شکل هستند. رنگ اکثر طوطی‌ها سبز می‌باشد که این رنگ با رنگ‌های روشن دیگر ترکیب شده است. گاهی نیز طوطی‌ها دارای چندیدن رنگ مختلف هستند.
طوطی در کنار زاغ، کلاغ، و غراب دارای بیشترین هوش در میان پرندگان است. این پرنده توانایی تقلید صداها را داشته و بدون درک مطلب، کلمات را تلفظ می‌کند ولی گاهی دیده شده که طوطی با مشاهده صحنه یا شخص یا رفتار دیگران کلمات مناسب و به جا استفاده می‌کند.
محتویات
واژه‌شناسی
فرگشت
پانویس
منابع

تعداد مشاهده (611)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "طوطي"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید