30 دی 1393

اوریگامی ،هنری برای بالا بردن خلاقیت و توانایی ذهن افراد

مولف: محمد سلیمیان   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:"اوریگامی" فن و هنری کامل است که زادگاهش سرزمینهای خاور دور بوده است. هنری که موجب سرگرمی و خلاقیت می شود. اوریگامی یا هنر (کاغذ و تا) بازی دست، ذهن و چشم است.
هنری است که در آن خوب دیدن، تمرکز ذهن و بکارگیری ظرافت دستان بسیار مهم و مورد توجه است.
هدف این هنر خلق طرح های جالب با کاغذ به کمک تاهای هندسی است و به نوعی پرورش و هماهنگی ذهن و دست می باشد.
اصل لغت "اوریگامی" در زبان ژاپنی از "اورو" به‌ معنی خم کردن و "کامی" به‌ معنی کاغذ گرفته شده است. اما خم کردن کاغذ اسامی دیگری نیز در زبان ژاپنی داشته است که بتدریج به ‌نفع اوریگامی از دور خارج شده‌اند.
اوریگامی امروزه در سراسر جهان طرفداران زیادی دارد. در نقاط مختلف دنیا، انجمن های بزرگی تشکیل شده است که در این زمینه فعالیت می کنند.
این طرح ها با یک برگ کاغذ مربع شکل آغاز می شود که بهتر است هر روی آن رنگ متفاوت داشته باشد.
در هنر اوریگامی از برش استفاده نمی کنند ولی برخلاف باور عمومی اوریگامی های باستانی ژاپن کمتر این سختگیری را داشتند و گاهی بریدن کاغذ یا شروع کردن با کاغذهای غیر مربع را جایز می دانستند.
اوریگامی به غیر از جنبه هنری از جنبه علمی نیز برخوردار است که موجب رشد فکری و افزایش دقت و مهارت می شود.
هرساله در کشور ژاپن جشنواره ها و نمایشگاه های متعددی در این زمینه برپا می شود. از اهداف هنر اوریگامی می توان به بالا بردن خلاقیت و توانایی های ذهن، تجسم سازی فضایی، رشد فکری و تقویت تمرکز در یادگیری اشاره کرد.
این هنر در مراحل بالاتر و پیشرفته تر به سطحی می رسد که فرد قادر به طراحی شکلهای اوریگامی خواهد بود. در این زمینه ، افسانه های کهنی نیز وجود دارد که نشان دهنده قدمت و اهمیت موضوع است.

تاریخچه اوریگامی: روش ساخت کاغذ ظاهرا در حدود سال 100 میلادی در چین شروع شد و تا بیش از پانصد سال به‌صورت یک راز نگهداری می‌شد.
در حدود قرن ششم میلادی این صنعت توسط راهبان بودایی از چین به ژاپن وارد شد. سپس در نیمه‌ی قرن هشتم میلادی و پس از استیلای اعراب مسلمان بر آسیای مرکزی، این صنعت توسط آنان به نقاط دیگر برده شد و در قرن دهم میلادی به مصر و در قرن دوازدهم میلادی به اسپانیا رسید.
پس از ورود اعراب به سیسیل این صنعت وارد ایتالیا شد و کارگاه‌های کاغذ سازی در سال1276 در فابرینوی ایتالیا و در سال 1348 در تروی فرانسه آغاز به‌کار کردند.
از این زمان به بعد یعنی از نیمه‌ی دوم قرن چهاردهم میلادی مصرف کاغذ برای کتاب در اروپا متداول شد.
اگر چه از ابتدای همین قرن استفاده از کاغذ در انگلستان رواج یافت، ولی اولین کارگاه تولید کاغذ در قرن پانزدهم در هرتف ورد انگلستان برپا شد.
اولین کارگاه ساخت کاغذ در آمریکای شمالی در سال 1690 ایجاد شد.
گروهی معتقدند که اولین بار خم کردن کاغذ در چین متداول شده است. استفاده از ماکت‌های کاغذی خانه برای سوزاندن در مراسم تدفین از دلایل این ادعا است. اما شکی نیست که این ژاپنی‌ها بودند که هنر خم کردن کاغذ را کمال بخشیدند و به‌ عبارتی از آن خود ساختند. البته هزینه‌ی بالای تهیه‌ی کاغذ ایجاب می‌کرده است که از این هنر فقط برای مراسم خاص استفاده شود، مانند پروانه‌های کاغذی نر و ماده که برای تزیین فنجان‌ها در مراسم ازدواج استفاده می‌شده است.
در دوره‌های مختلف تاریخی ژاپن، اوریگامی حضور داشته است. در خلال دوره‌ی موروماچی در قرون چهاردهم تا شانزدهم میلادی (1333 – 1573) اوریگامی مدرن به‌گونه‌ای اصولی توسط یک نویسنده‌ی ناشناس نگاشته شده است. سپس در دوره‌ی ادو (1603 – 1867) اوریگامی به‌صورت یک سرگرمی فراگیر درآمد که البته در آن زمان Orisue نامیده می‌شد

تعداد مشاهده (581)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "اوریگامی ،هنری برای بالا بردن خلاقیت و توانایی ذهن افراد "


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید