9 دی 1393

توانائـــی ها

مولف: معصومه فلامرزی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

هر انسانی در نوع خود منحصر به فرد است زیرا مغزی منحصر به فرد دارد. تجربه ها و آموخته های ما در مغز ، موجب تغییرات فیزیکی و شیمیایی آن میشود . پس به دلیل ناهمانندی تجربه های اشخاص ، ساختار مغز آنها نیز با تمام مردم دنیا تفاوت دارد.

عملیات اجرایی مغز به سطوح سه گانه تقسیم می شود:

  • سطح اعمال  ابتدایی
  • سطح حسی
  • سطح منطقی

سطح ابتدایی ما را قادر می سازد بخشی از کارها را بطور ناخودآگاه انجام دهیم و ذهن خود را متوجه اعمالی کنیم که مستلزم هوشیاری است. سطح حسی به ما امکان می دهد که در عین تفکر ، احساس هم بکنیم . سطح منطقی منشا پیدایش عقاید و زبان است. با اینکه سطح های حسی و منطقی به صورت تلفیقی عمل می کنند سطح منطقی کنترل سطح حسی را نیز عهده دار است.

مغز علاوه بر شناسائی وجود خود، دنیای اطراف را نیز می شناسد و ارتباط ما را با دنیای خارج برقرار می سازد . تحلیل دنیای اطراف به وسیله مغز بر اساس اصول و ضوابطی صورت می گیرد که خودش ابداع می کند. جالب ترین جنبه کارکرد ذهن این است که می تواند دنیای اطراف خود را تجربه کند سپس اطلاعات مربوط را در حافظه ذخیره سازد و از آنها برای تغییر در اطراف خویش بهره ببرد . به عبارت دیگر مغز یک پردازشگر هدفمند و هوشمند اطلاعات است.

همه اعمال ما از مغز نشئت می گیرد. حتی ساده ترین کارها از قبیل برداشتن یک گام یا بلند کردن مداد،نیازمند عملیات پیچیده مدارهای مغزی و هماهنگی بین اندام بینائی و عضلانی فرد است که باید چند میلیونیم ثانیه قبل از انجام آن عمل به وسیله مغز ایجاد شود.

تعداد مشاهده (993)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "توانائـــی ها"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید