5 دی 1393

" شگفتی های حیوانات شبگرد "

مولف: محمد علی اصغر   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

" شگفتی های حیوانات شبگرد "

یکی از خلقت های شگفت آفریدگار ، حیوانات هستند. این دسته از موجودات ، زندگی شگفت انگیزی دارند. اندیشه و تفکر در زندگی حیوانات ، انسان را به دانسته های عجیب و مفیدی رهنمون می شود. 
چرا برخی از حیوانات فقط روزانه به فعالیتهای حیاتی می پردازند ؟ 
چرا فعالیت دسته ای دیگر از حیوانات ، شب و روز ندارد ؟ 
و بالاخره اینکه چرا گروهی از این موجودات فقط شبانه به مهمترین بخش زندگیشان ، یعنی فعالیت های حیاتی می پردازند ؟
اگر به طور دقیق به بررسی این چرایی و چگونگی بپیدازیم ، به یک نکته مهم پی می بریم ، و آن قدرت و حکمت بی انتهای خداوند است که در وجود این موجودات نهفته است . 
زمان های مختلف شب و روز برای حیوانات گوناگون مزایا و معایبی دارد. از آن جایی که انسان ها بیشتر در روز فعالیت می کنند، به همین خاطر فکر می کنند که روز بهترین زمان ممکن برای انجام کارها است. اما این امر کاملاً صحیح نیست، چرا که بعضی از حیوانات در روشنایی روز قادر نیستند از خود محافظت کنند و به زندگی خود ادامه بدهند. مثلاً ممکن است شکار شکارچیان شوند یا این که بدنشان به دلیل گرمای روز خشک شود و یا در رقابت غذایی با حیوانات دیگر ببازند.
اگر حیوانات قادر به سخن گفتن بودند حتماً بسیاری از آن ها به شما می گفتند که شفقی بودن(یعنی در سرخی شامگاه بیرون آمدن) و شبگرد بودن، به اندازه روزانه بودن(و در روز فعالیت کردن) لذت بخش است. درندگان و شکارهایشان ، جنگی بی پایان را در شب انجام می دهند. گاهی حیوانات درنده در این رقابت می برند، اما اغلب اوقات شکارها فرار می کنند. شکارچیان شب باید از روش های ویژه ای برای شکار استفاده کنند.آن ها برای شکار در شب به حواس فوق العاده تیز و قوی ای نیاز دارند تا شکارشان را در تاریکی شب بیابند،آن ها باید بسیار آرام باشند چرا که شکارهای آن ها نیز از حواس فوق العاده قدرتمندی برخوردارند.حیوانات شبگرد از چشمان ویژه،گوش های بزرگ و بینی های حساس خود برای شکار و فرار استفاده می کنند.
حیوانات کوچکتر مانند موش ها و حشرات در برابر شکارهای شبانه آسیب پذیرترند، اما غذای حیوانات شبگرد به اندازه تعداد خودشان از تنوع برخوردار است. تعدادی از آن ها از گیاهان و میوه ها تغذیه می کنند و بعضی دیگر خرگوش ها و حیوانات بزرگتر را ترجیح می دهند. اکثر حیوانات شبگرد به دنبال جایی امن برای پنهان شدن در طول روز هستند. تعدادی از آن ها در درختان و صخره ها پناه می گیرند و بعضی دیگر برای خودشان آشیانه ای در زمین حفر می کنند یا این که لانه ای می سازند . بعضی از حیوانات شبگرد برای محافظت از خودشان در طول روز از روش استتار استفاده می کنند، یعنی خود را هم رنگ محیطشان می کنند. گرچه آن ها سعی می کنند خود را در طول روز پنهان کنند، اما گاهی اوقات می توانیم آن ها را ببینیم، مثلاً وقتی درندگان به آن ها حمله می کنند آن ها یا باید فرار کنند یا این که از خودشان دفاع کنند و وقتی خیلی گرسنه می شوند مجبورند در روز از آشیانه ی خود بیرون بیایند و به دنبال غذا بگردند.
دوستان ! براستی راز دیدن حیوانات شبگرد در تاریکی شب چیست ؟ در میان سلولهای میله ای شکل گیرنده های نوری که مسئول قدرت بینایی در نور کم هستند DNA ویژه ای وجود دارد . گیرنده های نوری مجموعه ای از میلیونها لنز کوچک هستند که داخل چشم حیوانات شبگرد وجود دارند.
در حیوانات شبگرد لنزهای کوچکی وجود دارند که نور را در تمام جهات پخش می کنند. دانشمندان با بررسی هسته های سلولهای میله ای شکل چشم موش کشف کردند که DNA این هسته ها از الگوهای وارونه ای پیروی می کنند به طوری که بخش مرکزی هسته آنها به جای پروتئینهای«کروماتین» محتوی حجم وسیعی از پروتئینهای «هتروکروماتین» هستند .موشها با این سولهای میله ای غیرعادی متولد نمی شوند و ساختار هسته ای سلولهای آنها در چند هفته اول زندگی حیوان تغییر شکل می دهد و دارای این الگوی وارونه می شود.
حیوانات شبگرد همیشه وجود خواهند داشت. ممکن است بعضی از آن ها به دلیل نابودی محیط مناسب برای زندگی در خطر باشند، اما بسیاری از آن ها خود را با محیط سازگار می کنند و به زندگی خود ادامه میدهند

تعداد مشاهده (625)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "" شگفتی های حیوانات شبگرد ""


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید