24 آذر 1393

چگونه کتابخوان شویم؟

مولف: مینا فکری   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:
2/3

قبل از هر چیز باید ببینیم چه عواملی مانع مطالعه ما می شوند تا در مورد رفع آنها فکر کنیم:

 1. احساس می کنیم سرعت خواندن ما بسیار کند است و پیشرفت خوبی نداریم.
 2. مطالعۀ کتاب ها را آغاز می کنیم اما آنها را به پایان نمی بریم.
 3. در زمان مطالعه کردن،نمی توانیم به شکل کامل و مناسب ،تمرکز داشته باشیم.
 4. مطالعه کردن برای ما خسته کننده است.
 5. حوصلۀ متن های طولانی را نداریم.
 6. خواندن کتاب ، در کوتاه مدت برای بسیاری از ما لذت ایجاد نمی کند.
 7. بسیاری از کتاب هایی که می خوانیم به توصیه یا تحمیل دیگران تعیین شده است.
 8. خواندن یک کتاب به تنهایی و بدون مشارکت دیگران کاری است که حوصلۀ بسیار می خواهد که از حد بسیاری از ما خارج است.
 9. در لحظاتی که تصمیم به مطالعه می گیریم ، کتاب مناسبی در اختیار ما یا در ذهن ما وجود ندارد.

در مورد هر یک از این نکات ،موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. کلاسهای تند خوانی در سراسر جهان به شرکت کنندگان خود این وعده را می دهد که می توانند سریع تر و بهتر بخوانند.این حرف تا حد زیادی درست است.ما چشم های خود را به شیوۀ درست روی متن حرکت نمی دهیم.گاه یک جمله یا پاراگراف را چند بار می خوانیم و ...

اما در کنار رفع این ایرادها ،واقعیت این است که یادگیری تکنیک های تندترخواندن الزاما" مزیتی ایجاد نمی کند.شاید برای خواندن رمان یا روزنامه ها،تندخوانی مفید باشد،اما در مورد کتابهای آموزشی چنین نیست.بسیاری از کتاب ها را باید مانند شراب،جرعه جرعه نوشید تا اثر آن مشخص و محسوس باشد.ضمن اینکه یادگیری ،

اساسا" برقراری ارتباط بین آموخته های جدید و دانسته های قبلی است و کسی که شتابزده کتاب می خواند،ممکن است کتاب را به شکل کامل بخواند و بفهمد،اما الزاما" کتاب را یاد نمی گیرد.

 1. هیچ دلیلی وجود ندارد که کتابی را که آغاز کرده اید به پایان ببرید.کمال گرا نباشید.ممکن است چند کتاب را ببینید و بگیرید و بخوانید و در نیمه راه رها کنید.ایراد از شما نیست.بلکه شاید کتاب مناسب و جذاب را پیدا نکرده اید.مطمئن باشید پس از مدتی که سلیقه کتابخوانی خود را بهتر بشناسید،این نوع کتاب های نصفه و نیمه ،سهم کمتری را به خود اختصاص خواهند داد.
 2. خیلی بدیهی به نظر می رسد.اما مهم است که قبل از شروع به خواندن کتاب،اینترنت و موبایل و تلویزیون از شما دور باشد.تماسهای مهم را قبل از کتابخوانی بگیرید.ایمیل های مهم را قبلا" چک کنید.وبگردی را انجام دهید وآنگاه به سراغ مطالعه بروید.
 3. ترجیحا" مکان مشخصی را برای مطالعه در منزل یا محل کار در نظر بگیرید.مطالعه باید لذت بخش ترین فعالیت ما باشد.برای مطالعه لازم نیست شرایط حبس در سلول انفرادی را ایجاد کنید.بهتر است قبل از شروع به مطالعه در کنار خود چای یا هر نوشیدنی یا خوراکی دیگری را که مورد علاقه تان است ،قرار دهید تا در ذهن شما لحظات کتابخوانی با خاطره های خوب ثبت شود.فراموش نکنید که ما هم مانند هر موجود دیگری به سادگی شرطی می شویم.
 4. متأسفانه این ویژگی عصر ما ونسل ماست که متن های کوتاه و مینیمالیستی(به معنای عام آن نه به معنای ادبی آن)علاقمند هستیم.فیس بوک وتوییتر و ... ما را عادت داده اند که متن های کوتاه بخوانیم.جملات طولانی در فیس بوک،عموما" لایک نمی شوند وبه اشتراک گذاشته نمی شوند.اما واقعیت این است که جملات کوتاه،ممکن است به صورت لحظه ای احساس خوب ایجاد کنند یا الهام بخش باشند ،اما هرگز اثر یک متن طولانی را ندارند.برای ترویج عادت مطالعه ،لازم است از فضاهای مینیمال کمی فاصله بگیریم.نه اینکه فیس بوک و توییتر و ... را ترک کنیم.اما به خاطر داشته باشیم که عادت دائمی به خواندن متن های کوتاه ،حوصله ما را در مطالعه متن های طولانی کاهش می دهند.
 5. یکی از لذت هایی که بسیاری از کتابخوان ها تجربه کرده اند،صحبت با دیگران در خصوص کتاب هایی است که خوانده اند.این فرصت را از دست ندهید.اگر شما هم مثل من فرصت محدودی داشته باشید و نتوانید با دیگران بنشینید و سر حوصله صحبت کنید،شاید راه اندازی یک وبلاگ ایده خوبی باشد.می توانید پس از مطالعه هر کتاب خلاصه کتاب یا نظرات خود را آنجا بنویسید.راه اندازی وبلاگ با استفاده از سرویس هایی مثل پرشین بلاگ فا یا ... ،کار دشواری نیست.
 6. استفاده از نظر دیگران در کتاب خواندن خوب است.اما همیشه به یاد داشته باشیم که سلیقه انسانها در خواندن کتاب متفاوت است.هیچ ایرادی ندارد اگر شخصی که او را بسیار قبول دارم،کتابی را توصیه کند و من از خواندن چند صفحه ،احساس کنم که آن کتاب ،کتاب من نیست.ما در نظام آموزشی خود طی 12 تا 20 سال،می آموزیم که مطالبی را بخوانیم که دیگران ما را به خواندن آنها مجبور کرده اند.دقت کنیم که در ادامه زندگی این عادت ناپسند را ادامه ندهیم...
 7. اگر می توانید با دوستان خود به صورت هماهنگ یک کتاب مشخص را بخوانید و در مورد آن بحث کنید.
 8. اکثر کتابخوان های حرفه ای ،لیستی  از کتاب های خوب را در دفتر یادداشت یا تلفن همراه خود دارند و هر جا نامی از کتابی می شنوند آنجا یادداشت می کنند تا در زمانی که فرصتی برای خرید کتاب یا مطالعه دست می دهد،دست خالی باشند.

بسیاری از افرادی کتابخوان ،در یک ویژگی مشترک هستند.این افراد،به جای اینکه مقید باشند در ساعات خاصی از روز ،جایی بنشینند و کتاب بخوانند،همیشه همراه خود یک کتاب دارند تا در کوتاه ترین فرصتها ،به خواندن آن بپردازند.شاید رها کردن بسیاری از لذت ها وتفریحات و خواندن کتاب در یک ساعت مشخص در منزل یا محل کار،سخت و دشوار باشد،اما مطالعه کردن در زمانی که در مترو یا در یک سازمان بزرگ ،به انتظار گذشت زمان نشسته ایم ساده تر و جذاب تر است.

بسیاری از ما،مطالعه را نه با هدف افزایش اطلاعات و دانسته ها و باز شدن افق دید،بلکه برای فرار از مشکلات و مسائل روزمره انتخاب می کنیم.زمانی که از دوست یا همسر یا مدیر خود دلگیر هستیم،گوشه ای می نشینیم و کتاب ورق می زنیم.شاید این کار در کوتاه مدت ،مفید باشد اما در بلند مدت ما را شرطی می کند و ذهن ما عادت میکند که کتاب ، همراه لحظات تلخ زندگی ماست.

در پایان پیشنهاد می شود خود را به خواندن کتاب های دیجیتال عادت ندهید.برای کسانی که عادت کتابخوانی دارند،کتاب دیجیتال یا مکتوب(هاردکپی)تفاوتی ندارد.اما برای کسانی که به تازگی خود را به کتابخوانی عادت می دهند،لمس کردن برگه های کاغذ،خط کشیدن زیر نوشته ها،دیدن نشانه میانه کتاب که مشخص می کند بخشی از کتاب خوانده شده،باز شدن شیرازه کتاب و جداشدن برگه های آن (ناشی از بارها مرور یک کتاب)،همه وهمه می توانند احساس خوبی ایجاد کنند.احساسی که ما را به خواندن کتاب های بیشتر ترغیب می کند...

 

اگر حوصله کرده اید و متن را تا پایان خوانده اید،معلوم می شود که از هم اکنون ،یک خواننده حرفه ای با حوصله هستید که می توانید هر متن کم خاصیتی را هم بخوانید.به شما تبریک می گویم.

 

 

تعداد مشاهده (719)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره مقاله "چگونه کتابخوان شویم؟"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید